Německo: Lužická jezera

luzicka-jezera-small.jpg

Parametry stezek
Úroveň obtížnosti: 1-2
Kvalita povrchu: 1-3
Délka všech okruhů: cca 100 km (do budoucna se plánuje rozšíření)
Vzdálenost od Prahy: cca 240 km

A je tu další z německých inline oblastí! Zavítali jsme opět do sousedního Německa do oblasti Lužických jezer (Lausitzer Seenland). Oblast můžeme vřele doporučit pro víkendové inline bruslení. Pro zatím jsme pro Vás zmapovali jeden větší okruh, který vede v bezprostřední blízkosti 4 jezer a dále okruh okolo jezera Bärwalder See.

Aktuální akce s inline bruslením

  • Momentálně nejsou volné termíny

Do oblasti lužických jezer se z Prahy dostanete nejlépe po dálnici E55 směrem na Ústí nad Labem, dále pak po dálnici A17 a A13 (Drážďany - Berlín). Sjedete exitem 17-Ruhland a dále pokračujete dle toho, ke kterému jezeru se chcete dostat. Největšími městy oblasti jsou Senftenberg, Grossräschen a Hoyerswerda. Jak v těchto, tak i v menších městečkách naleznete určitě dostatek hotelů a penzionů a stejně jako v oblasti Flaeming-Skate spostu kempů ať už pro stany, tak pro karavany. Kdo by měl náladu na trochu větší luxus, může si zarezervovat i některý z plovoucích domů, které kotví na některých jezerech. Krajina je díky jezerům poměrně rovinatá, tudíž je vhodná pro inline bruslení či pro cyklistiku. Jereza jsou do současné podoby budována posledních pár let a vznikla zatopením bývalých hnědouhelných dolů. Uvidíte tak krásně kontrast mezi bývalými doly a rodící se přírodou. V celku oblast nabízí 21 umělých jezer, z nich je zatím pro bruslaře "sjízdných" 6. Pro cyklisty jsou stezkami obkroužena i některá další jezera a dle toho, co jsme viděli, si troufáme napsat, že i tato jezera by měla být pro bruslaře vhodná s tím rozdílem, že nebudete mít k dispozici stezky šíře 3,5 až 4 metry ale cyklostezky v šíři cca 2 metrů.

Okruhy, které vedou okolo Lužických jezer a jsou vhodné pro inline bruslní, mají délku od 8 do 25 kilometrů. Stezky se však dají okolo centrálních jezer (Geierswalder See, Parwitzer See a Sedlitzer See) krásně nakombinovat a můžete si tak užít i okolo 50 kilometrů bez nutnosti přejíždění k jinému jezeru. Tratě mají různý povrch, nicméně z převážné většiny se jedná o hodnocení kality povrchu 1-2. Stezky jsou široké 3,5 až 4 metry metry, pokud někde najedete čistě na cyklostezku, počítejte se zúžením na 2 metry. Tento problém by však neměl nastat, pokud si dáte čistě okruhy kolem jezer.

Narozdíl od oblasti Flaeming-Skate, o které jsme již psali v minulých článcích, nejsou stezky příliš přehledně značeny. Nenajdete značení přímo na asfaltu, pouze klasické "miniukazatele" na různých rozcestích a pokud nevíte, na které město máte směřovat, těžko se orientujete. Tento problém samozřejmě nenastane u objíždění konkrétního jezera, ale spíš pokud chcete spojit více centrálních jezer. Proto jsme se snažili naši první trasu nafotit tak, aby bylo jasně vidět, kam se máte vydat a nemuseli jste tak pořád vytahovat mapu či bloudit. Občas naleznete na stezkách mapu oblasti, kde si můžete ověřit, že jste někde špatně nesjeli. Mějte však na paměti, že celá oblast se teprve buduje, předpokládáme tedy, že zmíněné nedostatky budou časem odstraněny. V některých jezerech se dá koupat (Senftenberger See, Geierswalder See, Partwitzer See, Dreiweibernen See a Bärwalder See), takže máte možnost ochlazení v parných letních dnech. V celé oblasti najdete několik laviček či odpočívadel a pár občerstvovacích stanic. Ač jsme byli upozorněni na to, že občerstvovacích stanic není příliš, záleží zřejmě, ke kterému jezeru zavítáte. Při objížďce centrálních jezer byla občerstvení hlavně na začátku trasy, při projížďce okolo Bärwalder See jsme jich míjeli za 25 km několik.

Praktické informace

  • nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění do zahraničí, které zahrnuje sportovní aktivity na in-line bruslích
  • aby Vám pojišťovna v případě úrazu poskytla plnění, je třeba mít všechny potřebné chrániče (zápěstní, kolenní, loketní) a přilbu (bruslařskou či cyklistickou)

Mapa oblasti Lužických jezer

luzicka-jezera-mapa.jpg

Popis jednotlivých okruhů

Pro zpřehlednění popisu jednotlivých tratí jsme připravili samostatné články ke okruhům, které jsme vyzkoušeli. Pro úplnost přidáváme i další jezera včetně délky stezek kolem nich. Bohužel jsme nestihli za víkend zmapovat všechny, proto tato jezera nejdou rozkliknout. V článích okruhů, které jsme projeli, najdete popis trati, její náročnost, doporučená místa k zaparkování a samozřejmě také fotky. Na popis konkrétní trati se dostanete prokliknutím na její okruh níže. Okruhy jsme zmapovali v září 2011.

  • Jezero Bärwalder See (cca 25 km)
  • Okruh kolem centrálních jezer (Geierswalder See-Parwitzer See-Sedlitzer See: cca 48 km)
  • Jezero Geierswalder See (cca 17 km)
  • Jezero Partwitzer See (cca 21 km)
  • Jezero Scheibe See (cca 13 km) 
  • Jezero Bernsteinsee (cca 10 km)
  • Jezero Dreiweiberner See (cca 8 km)

 

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here