Stezky pro inline bruslení

Přinášíme Vám přehledně zmapované stezky pro bruslení s jasně danou obtížností a popisem kvality povrchu.

Hodnocení obtížnosti bruslařských stezek a kvality povrchu

hodnoceni-uvodV tomto článku se seznámíte se způsobem hodnocení obtížnosti bruslařských stezek a kvality povrchu, který používáme na těchto stránkách. Jedná se o metodu, kterou jsme sami vyvinuli na základě zkušeností s výukou inline bruslení a náročnosti tras hodnocenou zkušenými bruslaři. Tato metodika by měla usnadnit hlavně začínajícím bruslařům rozhodování, zda se na danou stezku pustit, nebo raději počkat na zlepšení schopností a bruslařských zkušeností. Snahou je snížit riziko úrazu a dát vám větší možnost užít si bruslení a ušetřit vás zklamání z nečekané nekvalitního povrchu.

Pro hodnocení obtížnosti bruslařských stezek jsme se rozhodli použít 4 úrovňové hodnocení v závislosti na obtížnosti terénního profilu a znalostech technik, které by bruslař měl ovládat, aby danou stezku bezpečně zvládnul bez zbytečného ohrožení sebe i okolí.

Úrovně obtížnosti podle znalostí bruslaře 

Rozlišujeme tyto úrovně obtížnosti:

  1. Začátečník
  2. Mírně pokročilý
  3. Pokročilý
  4. Expert

Níže popsané bruslařské techniky Vám pomůžou v zařazení do kategorie bruslařů:

Začátečník

Bruslař stojí na bruslích poprvé, umí se postavit na brusle, neumí brzdit nebo jen málo, zvládne jet po rovině, ale neumí bezpečně jezdit z mírného kopce ani překonávat nerovnosti na cestě. 

Mírně pokročilý

Bruslař umí nějaký zůsob zastavení (brzdičkou, do trávy, pluhem), zvládne zatočit v pomalejších rychlostech, umí sjet mírný sjezd (případně s přibržděním). Překonání menších překážek jako jsou kanály nebo menší hrboly mu nečiní potíže.

Pokročilý

Zvládá rychlou jízdu, umí překonávat  i větší překážky ve vyších rychlostech (přejet brzdící práh na silnici), zvládá rychlé zatáčení případně zatáčet přešlapováním. Umí bezpečně zastavit i z vyšší rychlosti (brzdou, T-Stop, otočkou). Zvládá otočku, umí poskočit na bruslích za jízdy. Zvládá jízdu ze středně prudkého kopce s přibržďováním.

Expert

Ovládá rychlou jízdu, prudké změny směru i ve větších rychlostech, umí bezpečně a rychle zastavit, přešlapuje popředu i pozadu, umí přešlapování na dlažebních kostkách, sjede kratší schody nebo je za jízdy seskočí.  Zvládá jízdu pozadu, pokročilé techniky odrazu a má vysokou stabilitu na bruslích.  

Rozlišení kvality povrchu bruslařské stezky

Pro rozlišení kvality povrchu jsme zvolili stupnici od 1 do 5 ve smyslu známkování jako ve škole. 1 je tedy nejlepší povrch naprosto ideální pro bruslení a 5 je povrch naprosto nesjízdný nebo velice obtížně sjízdný i pro bruslaře na úrovni experta. Obecně vzato pro bruslení doporučujeme jezdit maximálně do povrchu stupně 3.

1. na stupnici povrchu

povrch_1.jpg Je to naprosto hladký asfalt jaký známe z nově stavěných silnic. Povrch je hodně hladký někdy se až může lehce smekat. Na stezce s tímto povrchem jedete jako v bavlnce. Na tomto povrchu jdou dělat jakékoliv bruslařské techniky a různé triky.

   

 

 

2. na stupnici povrchu 

povrch_2.jpgStále příjemný povrch odpovídající hladkému chodníku. Drobné nerovnosti na stezce nejsou cítít, brusle nebrní do nohou nebo jen hodně mírně. Veškeré běžné bruslařské techniky jdou bez problémů. 

 

 

 

3. na stupnici povrchu

povrch_3.jpgHrubší asfalt nebo beton, brusle za jízdy brní do nohou, ale pro jízdu vpřed je tento povrch bez problémů použitelný. Na povrchu jde přešlapovat a zatáčet, ale různé rychlejší otočky nebo rychlé změny jízdy vpřed a vzad jsou obtížné a předpokládají větší zkušenosti a um bruslaře. S tvrdými kolečky může být delší jízda po tomto povrchu poměrně nepříjemná. Do tohoto povrchu také spadá zámková dlažba. 

 

 

4. na stupnici povrchu

Hodně hrubý asfalt, ohlazené dlažební kostky, cesta z hrubého betonu. Tento terén méně zkušení bruslaři spíše přejdou, zkušenější bruslaři ho mohou přejet ale s velkým úsilím. Delší jízda je pro bruslaře nepříjemná a velice obtížná.

5. na stupnici povrchu

Nesjízdný nebo téměř nesjízdný povrch, jde o ostré dlažební kostky s většími rozestupy, kam zapadají kolečka, cesta z pražců v různých výškách, písek. Většina těchto povrchů je nesjízdná nebo velice obtížně sjízdná i pro nejzkušenější bruslaře. Tyto části většinou raději přejdeme nebo překonáme jinak než na bruslích. 

 

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here