Stezky pro inline bruslení

Přinášíme Vám přehledně zmapované stezky pro bruslení s jasně danou obtížností a popisem kvality povrchu.

Inline bruslení a německé zákony

nemecko-pravidla.jpgV tomto článku jsme se zaměřili na to, jak je brán bruslař z pohledu německých zákonů. Najdete zde všechny informace, které potřebujete znát, pokud se chystáte do některé z německých bruslařských oblastí (Flaeming-Skate, Lužická jezera atd.) na "vlastní pěst" - tedy bez našeho doprovodu či při zájezdu s cestovní kanceláří. Doporučujeme tomuto článku věnovat zvýšenou pozornost, protože předpokládáme, že by se Vám porušování zákonů nemuselo finančně vyplatit. Nevíme, na kolik je policie v Německu k bruslařům benevolentní, zatím vlastní zkušenost nemáme.

 

Bruslaři na inline bruslích v Německu

Především v létě patří již delší dobu bruslaři na inline bruslích k běžnému městskému provozu. A tak se občas nevyhnou konfliktům s motoristy, s cyklisty nebo pěšími. I bruslaři však musí brát ohled na ostatní účastníky provozu a občas, je-li to nutné, jet krokem. Bohužel někteří bruslaři jezdí rychlostí, která neodpovídá ani jejich schopnostem, ani dopravní situaci a při tom neovládají důležité techniky brzdění nebo zatáčení. Kdo se chce vyhnout nebezpečí a konfliktům, měl by tyto techniky bezpodmínečně ovládat.

Legislativa: Bruslaři jsou „chodci“ (stejně jako v ČR)

Cyklistické stezky nebo asfaltové vozovky jsou často atraktivnější plochou pro bruslení než pěší stezky s drsným, nerovným povrchem. Navzdory tomu ale Německý spolkový soudní dvůr potvrdil v jednom ze svých rozsudků: "inline brusle jsou zařazeny mezi tzv. zvláštní přepravní prostředky“. Což konkrétně znamená: "bruslaři jsou po právní stránce zařazeni mezi chodce, musí používat chodníky a brát při tom nezbytný ohled na chodce". Neomezeného bruslení si proto mohou bruslaři užívat pouze na zvlášť vyhrazených tréninkových místech, v halách nebo skateparcích zvlášť určených pro inline bruslaře. Závodní jízda na chodníku je tabu! Pro představu dalšími zvláštními přepravními prostředky z hlediska zákona jsou například invalidní vozíky, dětské kočárky nebo dětská kola.

Od 1. Září 2009 vstoupila v Německu pro bruslaře v platnost tato pravidla v oblasti silničního provozu:

V novele silničního zákona § 24 odst. 1 se deklaruje, že bruslaři na inline bruslích nejsou vozidly a že pro ně platí stejná pravidla jako pro chodce. Užívat vozovku, krajnici a cyklistické stezky lze podle novely § 31 odst. 1 silničního zákona jen v tom případě, že je to dovoleno novou dopravní značkou „In-line bruslení povoleno“. Bruslaři se pak musí pohybovat po pravé straně vozovky ve směru jízdy, a to s nejvyšší opatrností a s ohledem na ostatní provoz, a musí autům umožnit předjíždění (§ 31 odstavec 2 silničního zákona novely). 

inlineskater_frei.png
Dopravní značka: In-line bruslení povoleno

Dopravní pravidla pro bruslaře: 

  • Pro bruslaře na inline bruslích platí stejná pravidla jako pro chodce.
  • Bruslaři musí užívat výhradně chodníky pro chodce.
  • Do vozovky smí bruslař vstoupit jen v případě, že není k dispozici chodník, např. na silnicích.
  • pokud se bruslaři pohybují na vozovce, musí v uzavřených obcích jet při pravém okraji. Mimo uzavřené obce musí, je-li to možné, jet při levém okraji vozovky.
  • V šeru, při snížené viditelnosti nebo vyžaduje-li to provoz, musí jet bruslaři za sebou.
  • Bruslaři na inlinech, kteří převážejí rozměrné předměty, smějí použít vozovku v případě, že na chodníku nebo v odstavném pruhu by výrazně ohrožovali ostatní chodce.
  • Pokud inline bruslaři používají vozovku, musí jet při jejím pravém okraji. Při zatáčení vlevo se nesmějí řadit vlevo.
  • Bruslaři na in-linech musí vozovku přejíždět plynule nejkratší možnou cestou, kolmo ke směru provozu, a to, pokud to dopravní situace vyžaduje. Na křižovatkách musí používat přechody pro chodce nebo semafory řízené přechody pro chodce.
  • V místech, kde mají chodci přednost, platí toto pravidlo samozřejmě i pro bruslaře. Pokud bruslař zjevně zamýšlí přejet po přechodu pro chodce, musí auto nebo motocykl zastavit.
  • Z ohledu na chodce je nejvhodnější bruslit přiměřenou rychlostí (rychlostí chůze, tzv. krokem).
Zdroj: http://www.mil.brandenburg.de/

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here