Stezky pro inline bruslení

Přinášíme Vám přehledně zmapované stezky pro bruslení s jasně danou obtížností a popisem kvality povrchu.

Inline stezka Poděbrady - Nymburk

 inline-stezka-podebrady-nymburk-small

Parametry stezky
Úroveň obtížnosti: 1
Kvalita povrchu: 1-2
Délka trasy: 8,4 km (16 km oba břehy)

Příjemná stezka vedoucí po pravém břehu Labe z Poděbrad do Nymburka. Nově se dá jet i po levém břehu, kde je položen nový asfalt.

GPS souřadnice pro parkování
Parkoviště: 50°8'29.491"N, 15°7'5.059"E mapa (Parkování v Poděbradech u zámku)

Asi nejjednodušší najetí na stezku je dojet na náměstí v Poděbradech a auto zaparkovat na hlídaném parkovišti (zpoplatněno) hned u zámku. Na parkovišti nazujete brusle (pro ty co zvládnou sejít schody). Pokud schody sejít v bruslích nezvládnete, obujete se až pod nimi - přímo u přístaviště výletního parníku na lavičce.

Pro méně zdatné bruslaře doporučujeme vyrazit po pravém břehu směr Nymburk (zůstanete tedy na stejném břehu jako je zámek) a dojet jen k vodní elektrárně v Nymburce, což je skoro uváděných 9 km. Na této straně jediné nebezpečí představuje asi 10 m dlouhý mírný kopeček a pak mostek přes potok. Směrem do Nymburka je kopeček směrem nahoru, takže ho můžete okouknout ;o). Dále stezka pokračuje po chodníku. Ještě loni (tedy v roce 2011) tu byl dost špatný povrch, ale letos je tu položený nový kvalitní asfalt. Zpátky na stezku je velmi mírný sjezd. Jelikož je stezka dost široká, nemusíte mít strach.

mapa-inline-stezka-podebrady-nymburk

Cca po 6 km se nachází kovový mostek přes potok. Zkušení bruslaři přejedou, ostatní přeručkují. Tady začíná o něco horší povrch – praskliny, sem tam padá krajnice, kořeny a mírně to drnčí. Za zahrádkářskou kolonií je opět až k nymburské elektrárně položen nový povrch. Na této straně je za pěkného počasí možnost občerstvení u 3-4 stánků. Pokud se někomu nechce drncat, doporučujeme před mostkem otočit a dát se stejnou trasu zpět.

Pro náročnější bruslaře nebo pro ty, co neradi jezdí stejnou trasu tam i zpět, je zde možnost jet po druhém břehu.

U elektrárny v Nymburce super povrch pokračuje na dlažebních kostkách, takže nic moc. Řeka lze přejet i přes elektrárnu, ale lepší je to vzít podle vody pod městskými hradbami k mostu. Most je kamenný s povrchem jen pro otrlé nebo můžete využít o pár metrů dál lávku pro pěší. Nájezd i sjezd je prudší. Pokud někdo nechce jet autem až do Poděbrad, může vyjet odtud. U lávky je parkoviště, takže opět stačí obout brusle a vyrazit. Dostali jsme se na druhý břeh, kde musíme překonat kamenný most a projet parkem. Zde je povrch značně poškozen kořeny. Stezka na této straně (proti proudu Labe směr Poděbrady) má o něco horší povrch a na dost podstatné části je i velmi úzká (bruslař, který míjí v protisměru cyklistu, je problém, dva bruslaři vedle sebe nereálné). Dále tu jsou tři můstky přes potoky a zátoky a podstatně náročnější než ten na druhém břehu. Po dojetí do Poděbrad máte dvě možnosti, jak se dostat zpátky na pravý břeh. Buď přes most vedoucí na náměstí (zde musíte vyjít schody a doprava je tu celkem rušná včetně spousty chodců) nebo pokračovat dál až k plavební komoře s hydroelektrárnou. Je tu lávka pro pěší. Nahoru to jde, ovšem dolů na druhé straně je točité zakončení. Povrch je zde velmi hladký, takže i brzdění brzdičkou je velmi náročné a ani zábradlí moc nepomůže. Po sjetí a přejezdu plavebního kanálu zahneme doleva a jsme na místě, odkud jsme vyrazili.

Pokud nemáte ještě bruslení dost, nedáte se doleva ale doprava. Stezka zde pokračuje. My jsme se zatím dostali jen k soutoku s Cidlinou což jsou další 3 km. Prvních asi 300 m je hrubší povrch (horší 2), ale pak už je zase hladký až po soutok. Zde se můžete občerstvit buď v zahradní restauraci nebo u stánku s grilem (doporučujeme vynikající jehněčí klobásku s grilovanou zeleninou ;o)). Pak se dáte stejnou cestou zpět.

Stezka je příjemná i pro úplné začátečníky. Celá vede těsně u řeky, takže ve vedru příjemně chladí a skoro celá po obou stranách je stíněna stromy. Horší je to na podzim, kdy celá stezka může být zasypána listím a po každém silnějším větru i větvičkami. Díky své délce a rozložení na obou březích Labe se zde netvoří zácpy jako na frekventovaných pražských stezkách. Z Prahy je výborná dostupnost vozem, vlakem (cca hodina cesty) i busem. Od vlakového nádraží na náměstí je to příjemná procházka po kolonádě, tam je položen i nový povrch, takže odvážlivci mohou nasadit brusle už před nádražím. Nevíme ale, zda je nevykáže městská policie, přeci jen je tam dost živo a lázeňští hosté mají svůj věk a pokud neumíte brusle ovládat skutečně bravurně, mohlo by to špatně skončit.

V teplých dnech lze k osvěžení využít i Jezero Poděbrady, které je hned za plavební komorou. Platí se vstupné, ale areál i voda jsou čisté, včetně WC a převlékáren a ve stánku hned za vstupem dělají výborné langoše. A je tam i nudistická pláž ;o).

Dráha byla mapována v červenci 2012

Informace o hodnocení stezek

 inline-stezka-podebrady-nymburk-01 inline-stezka-podebrady-nymburk-02  inline-stezka-podebrady-nymburk-03 
 inline-stezka-podebrady-nymburk-04  inline-stezka-podebrady-nymburk-05  inline-stezka-podebrady-nymburk-06
 inline-stezka-podebrady-nymburk-07 inline-stezka-podebrady-nymburk-08  inline-stezka-podebrady-nymburk-09 
 inline-stezka-podebrady-nymburk-10  inline-stezka-podebrady-nymburk-11  inline-stezka-podebrady-nymburk-12
 inline-stezka-podebrady-nymburk-13  inline-stezka-podebrady-nymburk-14 inline-stezka-podebrady-nymburk-15 

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here