Kolečkové brusle

Informace o bruslích, jejich správném výběru, údržbě. Informace o testování bruslí a další praktické rady.

Pes na vodítku k inline bruslení nepatří!

pes-a-brusle

Pes na vodítku a inline brusle? Absolutně ne! Asi by mě o tom ani nenapadlo psát, ale protože se ve videu "Psí koučka: Sportování se psem" objevují rady, jak bruslit se psem na vodítku a víme jak je to ve skutečnosti nebezpečné i pro hodně pokročilé bruslaře, tak raději vysvětllím proč byste si psa na brusle brát neměli.

Pro začátek: Přestože k tomu koučka navádí, tak proč pes nepatří ani ke kolu: Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 58, odst. 4: "Cyklista NESMÍ vést za jízdy psa nebo jiné zvíře." Cyklostezka samozřejmě je také pozemní komunikací.
 
Bruslař je ovšem z pohledu současného zákona chodec, přímé porušení zákona se tak nedopustíte. Bruslením se psem na vodítku se ovšem vystavujete velmi zvýšenému riziku pádu:

  • Stačí když si pes rozhodne odskočit, někam se zakouká a je to jako kdyby vás uprostřed jízdy znenadání někdo prudce zatáhnul za kalhoty. Čeká vás pravděpodobně nekontrolovatelný pád, který obecně vede k častěji úrazu a naražení kostrče.
  • Pes vás předběhne a poběží najednou doleva přes cestu. Vy zakopnete o vodítko, roztočíte se dokola a v horším případě se pes připlete do cesty i protijedoucímu bruslaři či cyklistovi. Nejspíš to povede k nekontrolovanému pádu dopředu, možnému zranění vás, psa a dalších účastníku provozu na komunikaci.
  • Víte že někteří psi nemají rádi zvuk ložisek od koleček bruslí? Zrovna ty vaše ho nemusí rušit, ale může se při bruslení rozhodnout pokousat někoho na stezce. Být tažený útočícím psem na jiného bruslaře asi nejsou chvilky, které se svým psem chcete zažít.
  • Velký pes vás strhne, ať jste jakkoliv zdatný bruslař. Malého psa zase strhnete vy a můžete ho ošklivě poranit, při pádu na bruslích třeba padnout přímo na něj.
  • Pokud umíte bezpečně brzdit brzdou, nebo pomocí T-stop a pes při zastavení nezastaví na povel synchronně s vámi, tak při jen maličko vyšší rychlosti se roztočíte a opět vás asi čeká nekontrolovatelný pád a velké riziko poranění kostrče.

Ostatně i ve videu je dobře vidět jak si pejsek běhá kam chce a jak psí kooučku rozhazuje z rovnováhy na bruslích. A to jde o malého psa.
 
Dovedu si představit, že jdete se psem na brusle v případě, že ho máte stoprocentně zvládnutého. To tedy znamená, že neběží bez povelu, zastaví okamžitě na povel, nepřeběhne přes cestu vám nebo někomu jinému a protože je takhle zvládnutý, tak běží vedle majitele bez vodítka a tou šňůrou neohrožuje ani vás ani ostatní na stezce.
 
Toto je názor, který říkám jako akreditovaný instruktor inline bruslení s více jak 8 letou praxí. Pokud se chcete naučit na bruslích, tak u nás. Ale raději prosím bez pejska.

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here