Kolečkové brusle

Informace o bruslích, jejich správném výběru, údržbě. Informace o testování bruslí a další praktické rady.

Jak vybrat správné brusle

Jak vybrat brusleJaké si mám koupit brusle? Podle čeho vybírat? Na co se koukat při nákupu? Co je důležité a co není? To jsou snad nejčastější dotazy začínajích bruslařů nebo zájmců o tento sport. V tomto článku vám popíšeme podle čeho vybrat ty správné brusle, no co se soustředit a jak se nenechat prodejcem dotlačit ke koupi bruslí, které by pro vás nebyly vhodné.
Při nákupu bruslí se rozhodujeme podle toho, k jaké jízdě nám mají in-line brusle sloužit. Podle toho se také dělí in-line brusle do několika kategorií, které si detailněji rozebereme v některém z příštích článků.

Většinu in-line bruslařů začátečníků budou zajímat brusle pro rekreační jízdu neboli fitness brusle. Tyto brusle mají pohodlnou botičku, ze které byste neměli mít otlačené nohy. Upínají se pomocí tkaničky a přezky, případně ještě zpevňujícího "popruhu" na suchý zip ve střední části boty. V současné době je velice oblíbené tzv. rychloupínání, kdy tenktou tkaničku stáhnete jedním pohybem a zafixujete buď zámkem nebo jen klasickou "brzdičkou", která je součástí rychloupínacího systému (podobný bývá na vnitřních botách snowboardových bot). Brusle by vás po nazutí neměly nikde tlačit, ale neměly by vám být ani volné. Dbejte na to, že stejně jako např. u lyžařských bot, se vám vnitřní botička vyšlápne podle tvaru vaší nohy. Fitness in-line brusle mají na jedné botě brzdičku, která bývá odmontovatelná, takže pokud se nechcete přizabít na nerovném terénu např. při sjíždění obrubníků a už in-line jízdu ovládáte, doporučujeme brzdičku sundat. 

Tvrdost a rozměry koleček Co se týká koleček, měli byste vzít v potaz několik faktorů:

  • čím větší kolečka, tím jsou brusle rychlejší a hůře manipulovatelnější (otočky budou potřebovat větší prostor a brusle vám nezareaguje okamžitě rychlou akcí)
  • čím tvrdší kolečka, tím vás budou víc brnět nohy z hrubšího asfaltu a z nerovností, ale tím pomaleji se Vám zároveň opotřebují ("sjedou")
  • čím tvrdší kolečka, tím větší pravděpodobnost nechtěného podsmeknutí brusle ve větším klopení do zatáček a brždění

 Velikost koleček se udává v milimetrech, běžné fitness brusle mají kolečka o velikostech 78-84mm. Nově se na vyšší modely dávají také kolečka o velikosti 90mm nebo dokonce 100mm. Tuto velikost rozhodně nelze doporučit začátečníkům. Čím jsou kolečka menší, tím jsou brusle sice pomalejší ale zároveň ovladatelnější. Brusle s velkými kolečky jsou vhodné na dlouhé rovnější tratě. Pro začátečníky je vhodná velikost 80mm. Časem je možno kolečka vyměnit za jiný rozměr. Maximální velikost koleček, kterou lze na nůž umístit, je obvykle uvedena na noži (větší se tam prostě nevejdou). Na kolečkách se velikost značí číslem a velikostí v mm, tedy například "80mm".

 

  76mm 80mm 84mm 90mm  
Menší rychlost ______________________ Vysoká rychlost
Rychlé zatočení ______________________ Pomalé zatočení

Tvrdost a rozměry koleček Další důležitý údaj je tvrdost kolečka. Ten udává, z jak tvrdé gumy nebo plastu je kolečko vyrobeno a určuje jeho vlastnosti. Měkčí kolečka se rychleji opotřebují, ale lépe drží na povrchu a v extrémním použití zvyšují manévrovatelnost a maximální úhel náklonu. Rychleji se sjedou, ale při jízdě na nerovnějším povrchu nebrní tolik nohy. Čím je kolečko tvrdší, tím méně se opotřebovává, ale zároveň je jízda na horším povrchu nepříjemnější, zvláště ve vyšších rychlostech u hodně tvrdých koleček máte pocit silného mravenčení. Tvrdost je na bruslích uvedena číslem a následně písmenem A. Tvrdost se udává v rozmezí 0 - 100. Pro fitness brusle je běžná tvrdost v rozmezí 76A až 82A. Tvrdší kolečka než 82A jsou vhodná na terény, kde se bežná kolečka snáze opotřebují, jako je jízda po městě mimo bruslařské stezky (dlažební kostky, hrubý ostrý terén).

Tvrdosti 90 a vyšší se používají hlavně pro agresivní brusle malých rozměrů na U-rampy, pro běžné jezdění je taková tvrdost už velice nepohodlná. 

  76A 78A 80A 82A 84A  
Průměrná životnost ____________________ Dlouhá životnost
Vysoká ovladatelnost ____________________ Průměrná ovladatelnost
Vysoká odrazivost ____________________ Průměrná odrazivost
Měkká jízda ____________________ Hrubá jízda

Další údaj při výběru je ložisko v bruslích. Ložiska se většinou značí značkou "ABEC" + číslice od 1 výše. Často je mylně tvrzeno, že to udává jak je ložisko rychlé. Ve skutečnosti číslo určuje přesnost výroby daného ložiska. Obecně jsou skutečně ložiska vyšších čísel od jednoho výrobce rychlejší, ale jde také o to že do vyšších modelů (rozuměj přesněji vyrobených) se také dává lepší mazivo. Mazivo může být tužší vazelína nebo olej. V obchodem narazíte obvykle na ložiska ABEC 3 - ABEC 9 (udává se v lichých číslech). ABEC - 1 až ABEC - 3 se obvykle dává do dětských bruslí. To, že se kolečka méně točí, u dětí a začátečníků není nic negativního, naopak to, že se nám brusle z mírného kopce tolik nerozjedou v začátcích jistě oceníte. Pro dospělého bruslaře začátečníka jsou vhodná ložiska ABEC-3 až ABEC-5, ložiska vyšších řad jsou obvykle skutečně rychlejší a proto pro začátečníky nejsou příliš vhodná. Až v bruslení pokročíte není problém ložiska vyměnit za jiná.

Pro úplné začáteníky doporučujeme brusle těchto parametrů: 

Pohodlná botička, která by nikde neměla tlačit a měla by jít dobře upevnit v kotníkové části boty.  Velikost koleček 78mm - 80 mm. Tvrdost koleček 78A-82A. Nůž z lehké slitiny. Kvalitní brusle se v současné době pohybují v rzomezí 2500 - 4000 kč, dražší pro kondiční bruslení nemá smysl kupovat, levnější jsou často více pro zlost než pro sport.

Doporučené značky bruslí:

K2, Rollerblade, PowerSlide

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here