Stezky pro inline bruslení

Přinášíme Vám přehledně zmapované stezky pro bruslení s jasně danou obtížností a popisem kvality povrchu.

Lipno - Frymburk

stezka-lipno-frymburk-small.jpg

Parametry stezky
Úroveň obtížnosti: 1-2
Kvalita povrchu: 1-3
Délka trasy: cca 10 km
Vzdálenost od Prahy: cca 210 km

Pro všechny, kteří bydlí u přehrady Lipno nad Vltavou nebo plánují výlet do této krásné oblasti Čech, přinášíme in-line stezku podél Lipna. Stezka vede od přehradní hráze Lipna až k přívozu v obci Frymburk.

GPS souřadnice pro parkování
Parkoviště u přehradní hráze: Loc: 48°37'52.341"N, 14°14'12.878"E mapa

Z Prahy je nejlepší trasa po rychlostní silnici R4, za Miroticemi se napojíte na silnici E49, v Českých Budějovicích pak na silnici E55. Před Dolním Dvořištěm se odkloníte doprava na silnici č. 163, po které dojedete až na přehradní hráz, odkud začíná naše cesta na bruslích. Těsně před příjzdem k hrázi budete mít po pravé straně parkoviště, které je volně přístupné a kde doporučujeme zastavit auto a nazout brusle. Kdo by chtěl jet jednodušší trasu, může nastoupit až od promenády v Lipně nad Vltavou u hotelu Landal Marina Lipno. V blízkém okolí stezky je samozřejmě víc možností k parkování (např. u sjezdovky nad hotelem Landal Marina Lipno), nicméně pak budete začínat třeba uprostřed stezky. Také jsou tu parkoviště u různých ubytovacích zařízení, zde ale hrozí, že Vás někdo vykáže, protože ta jsou určena pro ubytované hosty.

mapa-lipno-frymburk.jpgSamotná stezka byla průběžně dostavovaná v rámci posledních několika let. Podle našich informací jste dřív mohli na bruslích jet jen od promenády v Lipně nad Vltavou. Povrch je zde víceméně krásně hlaďoučký až na pár míst, u kterých se zastavím. Na většině míst stezky je okolo stezky tráva, do které můžete případně zastavit.

Po obutí bruslí musíte přejet po chodníčku nebo po poměrně frekventované silnici na druhou stranu hráze a na konci se dát doleva. První část Vás maličko odkloní od přehrady, jedete po stezce mezi loukami, kde je mírný stoupáček. Stezka Vás zavede mezi stromy, kde je hned ze začátku u přehrady odpočívadlo s krásným výhledem. Odpočívadlo je zde pravděpodobně záměrně po vystoupání kopečku, poté Vás opět čeká sjezd, který je sice prudší, ale není dlouhý. Lesem podél přehrady pokračujete dál víceméně po rovince až ke kolejím (kvalita povrchu 3), kde doporučujeme zastavit a koleje přejít, abyste si nepřivodili úraz. Kousek za kolejemi Vás čeká cesta po poměrně nepříjemném druhu zámkové dlažby (kvalita povrchu 3), která je dlouhá cca 300 metrů a za ní pak následuje příjemně sjízdný kousek po jiném typu zámkové dlažby na přístavní promenádě v Lipně nad Vltavou. Po přejetí promenády opět nastupuje hladký asfalt, jedete kolem apartmánů Landal Mariny Lipno. Tady pozor!!! Především v létě je tato oblast včetně promenády poměrně hustě frekventovaná, doporučujeme zde jet pomaleji.

Od apartmánů jedete kousek příjemnou rovnou částí mezi loukami, poté Vás čeká prudká pravotočivá zatáčka a stoupání k silnici. Pro méně zdatné bruslaře doporučujeme v opačném směru celou dobu přibržďovat. Po výjezdu nás čeká několik set metrů podél silnice, a pak už se zanoříme do lesa a jedeme pravděpodobně nejhezčí úsek celé trasy, který kopíruje přehradu. Úsek je dlouhý cca 4 km a čeká Vás na něm krásně zvlněný terén - nemusíte se ale bát, kopečky jsou na zvládnutí jednoduché. Jediné, co by mohl být problém, pokud bude na stezce rušněji, je absence zábradlí ze strany od jezera, kde jsou místy nechráněné "padáky" dolů k hladině. Na konci lesního úseku Vás čeká výjezd kopečka, který může opět v druhém směru méně zdatné bruslaře potrápit, pár metrů pojedete znovu podél silnice po rovině a dál pak sjíždět dolů k mostu. Z poloviny mostu Vás čeká opět stoupání, na konci zatočíte doleva a sjedete opět dolů k jezeru. Zde budete pokračovat ještě cca 500 metrů až k přívozu. Dál jsme pokračovat nezkoušeli, protože jsme nenašli, kudy případně stezka pokračuje. 

Informace o hodnocení stezek

Stezku jsme zmapovali v srpnu 2010.

Naše tipy:
  • úsek z Lipna nad Vltavou do Frymburka v délce cca 8 km je osvětlený a umožňuje tak i večerní bruslení.
  • pro zdatnější bruslaře doporučujeme dát si stezku 2x tam a zpátky, hned budete mít v nohách 40 km a příjemný pocit z "dobře odvedené práce". Pro všechny, kteří si nevěří, že by zvládli in-line výlety do zahraničí (např. do bruslařského ráje v německém Flaeming-Skate nebo k Lužickým jezerům), může stezka sloužit jako výborná tréninková trasa.
  • v Loděnici Lipno je půjčovna kol a bruslí (http://www.lipno-in.cz/pujcovna-brusli/)
stezka-lipno-frymburk-01.jpg stezka-lipno-frymburk-02.jpg stezka-lipno-frymburk-03.jpg
 stezka-lipno-frymburk-04.jpg  stezka-lipno-frymburk-05.jpg  stezka-lipno-frymburk-06.jpg
 stezka-lipno-frymburk-07.jpg  stezka-lipno-frymburk-08.jpg  stezka-lipno-frymburk-09.jpg
 stezka-lipno-frymburk-10.jpg  stezka-lipno-frymburk-11.jpg  stezka-lipno-frymburk-12.jpg
 stezka-lipno-frymburk-13.jpg  stezka-lipno-frymburk-14.jpg  stezka-lipno-frymburk-15.jpg

Víte že ...

Pořádáme kurzy bruslení už od jara roku 2008.

Naučili jsme bruslit více než 400 kurzistů.

Spolupracovali jsme s magistrátem hl. m. Prahy při tvorbě příručky pro bruslaře Praha sportovní.

U nás dostanete v ceně kurzu pro začátečníky metodické materiály.

Výuka probíhá na vyhrazených plochách mimo frekventované bruslařské stezky, takže nás nikdo neruší :)

Kontakt

Ing. Lucie Dubnová
organizace kurzů
Mobil: 777 218 004
E-mail: kurzy@inlineaerobic.cz

Spolupracujeme

fitmamisportobchod

Eshop

eshop-inline-aerobic

You are here